Poklad denárů

Archeologie, historie, nálezy s detektorem kovů, artefakty, nálezy, aj.
Beowulf
Stálý člen
Příspěvky: 30
Registrován: 01 říjen 2012, 12:55

Poklad denárů

Nový příspěvek od Beowulf »

Neznámému nálezci se povedl objevit poklad denárů z druhé poloviny 12 stol. Jedná se převážně o denáry Václava II. Jejich množství je prozatím odhadnuto na 2000 kusů. Vice informací naleznete na nume.cz
denary.jpg
Uživatelský avatar
Guinea
Stálý člen
Příspěvky: 23
Registrován: 01 říjen 2012, 21:33

Re: Poklad denárů

Nový příspěvek od Guinea »

Tento jedinečný depot byl vystaven do 3.8.2014 ve Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Jaký bude další jeho osud to bohužel netuším. Zda-li bude trvale vystaven nebo skončí v muzejním depozitu.

V dubnu 2014 učinil pan Tomáš Kašpar ze Dvora Králové nad Labem, který zůstane natrvalo zapsán do dějin východočeské archeologie a numismatiky. Nehluboko pod povrchem spočívala keramická nádobka plná stříbrných denárů uložených do země patrně někdy na sklonku vlády krále Vladislava II. (1158 - 1172). Ačkoliv část mincí rozptýlila a vynesla na povrch orba, dochoval se soubor mincí čítající snad až 2000 kusů.
depot denaru.JPG
Poklad je složen výhradně z mincí tzv. malého střížku, jejich přesná datace není známa. Zvláště kvůli velkému počtu mincí, pokračuje jejich konzervace a určování velmi pomalu. V souboru jsou přítomny denáry ze slitiny stříbra a mědi, ale i mince s celoměděným jádrem, které jsou stříbrem pouze plátovány. Objevilo se i několik měděných mincí, které byly plátovány jiným kovem, patrně cínem. Konzervátorský postup spočívá v lokální aplikaci kyseliny fosforečné, která rozpouští oxidy mědi. U měděných mincí může však nesprávné dávkování poškodit i samotné jádro mince, proto je používána ve velmi malé koncentraci a za pravidelného dohledu. Vrstvy měděnky jsou následně odstraňovány pod mikroskopem mechanickou cestou pomocí skalpelu.
Odpovědět